• ArabicEnglishGermanPersian
  • | ورود اعضا
  • | ثبت نام رایگان

به گزارش خبرنگار ماهنامه صنایع چاپ و بسته بندی ، صبح روز چهارشنبه 8 شهریور 1402 نشست خبری با حضور رئیس هیات مدیره آقای دکتر حمید رضا طاهری آشتیانی و مدیر عامل شرکت  تعاونی چاپخانه داران  تهران آقای دکتر احمد رضا اعتماد مظاهری که به مناسبت تقارن هفته تعاون با هفته چاپ در شرکت تعاونی چاپخانه داران تهران با حضور اصحاب رسانه برگزار شد .

در این نشست صمیمی  آقای دکتر احمد رضا اعتماد مظاهری ضمن خوش آمدگویی به اصحاب رسانه ،  این هفته را به فعالین حوزه تعاون و همچنین مقارنت آن با هفته صنعت چاپ و بسته بندی به فعالین این صنف تبریک گفتند و سال خوبی را برای صنعتگران این حوزه آرزو نمودند.

دکتر مظاهری ضمن شرح مختصری از تعاون و برنامه های پیش بینی شده آن در قانون پرداختند و اظهار داشتند : در اصل 43 و 44 قانون اساسی نظام اقتصادی کشور بر پایه سه بخش دولتی ، خصوصی و تعاونی پیش بینی شده است .

وی ادامه داد :حتی بر طبق تاریخچه شکل گیری تعاونی ها ، در اوایل انقلاب تعاونی ها بسیار مورد توجه مسئولین بوده و حمایت های ویژه نیز صورت می گرفت به طوریکه رشد تعاونی ها در دهه 60 بسیار سریع بود ، اما متاسفانه این حمایت ها کم شد و امروزه کمتر از مواهب دولتی برخورداریم ؛ لذا در این زمینه، نیاز به حمایت مسئولین در بخش تعاون می باشد . از آنجائیکه قوانین و مقررات و تشریفات زیادتر شده وضمن صرف وقت با توجه به انرژی زیادی که از شرکت های تعاونی گرفته شده ، این مشکلات در تعاونی های صنفی ، صنعتی و تولیدی شدیدتر می باشد و با اطلاع رسانی به موقع اصحاب رسانه و با توجه به آنچه که دراصول قانون اساسی به صراحت ذکر شده است اجرایی شود تعاونی ها می توانند با رویه بهتری به فعالیتشان ادامه دهند .

دکترمظاهری در ادامه با اشاره به فعالیت ها و برنامه ریزی های انجام شده شرکت تعاونی چاپخانه داران گفت : این شرکت به عنوان اولین، بزرگترین و قدیمی ترین شرکت تعاونی در صنعت حوزه چاپ از سال 1353 در کشور مشغول به فعالیت می باشد .

این تعاونی با در دست  داشتن 462 سهم و 100 واحد صنفی و 160 قلم کالا به خدمات توزیعی مشغول می باشد .

وی ادامه داد : سال گذشته با توجه به مسائل نرخ ارز و تورم بالا ، تعاونی ها دچار اشکال شدند که این مشکلات با نزدیک شدن  به تاریخ انتخابات هیئت مدیره لطماتی را به شرکت تعاونی چاپخانه داران وارد داشت ،که با انتخاب هیئت مدیره جدید، این هجمه ها کمتر شدند و ثمرات خوبی به همراه داشت و  از فرصت به وجود آمده برای پیش برد کارها استفاده شد.

دکتر مظاهری خاطر نشان نمود:  در سال جاری نیز وزارت تعاون با در دست داشتن سامانه جامع تعاونی ها  و ملزم نمودن تعاونی ها مبنی بر شناسایی تمامی سهامداران در این سامانه همانند سامانه مویدیان امور مالیاتی ، که با توجه به آماده نبودن زیر ساخت های لازم برای بنگاههای اقتصادی همراه بود ما نیز از عهده این کار برآمدیم .

در ادامه این نشست رئیس هیات مدیره آقای دکتر حمید رضا طاهری آشتیانی ضمن خوش آمد گویی به اصحاب رسانه در انعکاس و بازتاب خبری برنامه های اتحادیه چاپخانه داران در طی سه سال آتی به ایراد سخن پرداختند .

ایشان با اشاره به مناسبت هفته تعاون و مصادف شدن آن با روز 11 شهریور ، روز صنعت چاپ را تبریک داشت و گفتند : همان طور که از اسم تعاونی پیداست ، این تعاونی ،بزرگترین بنگاه اقتصادی صنعت چاپ و بسته بندی می باشد و از الزامات وظایف آینده تعاونی  چالاکی ، کیفیت مداری ، ایجاد شرایط انتفاعی و اقتصادی برای اعضاء می باشد .

دکتر طاهری با توجه به آسیب شناسی بعضی از صنایع که منجر به رکود می شوند اظهار داشت : این رکود نیز در صنایع چاپ مقداری رو به تغییر و تقلیل است اما در کنار آن ، صنعت بسته بندی رو به تغییر و گسترش می باشد و یکی از تغییراتی که می شود در آینده از صاحبان صنایع حمایت نمود ، صنعت بسته بندی است . با توجه به اینکه، کشور ایران از توانایی خاصی که در صنایع پلیمری برخوردار است  می تواند در صنعت  بسته بندی به عنوان ابزاری برای تحت پوشش قرار دادن سایر صنایع و به عنوان اصلی ترین عامل ارزآوری درصادرات اقتصاد کشور دانست که خود به نوعی بستر ساز صادرات صنایع دیگر می باشد .

وی ادامه داد : از جمله عوامل آسیب شناسی که می توان به آن اشاره نمود این است که بخش عمده ای از اصحاب صنایع چاپ در داخل شهر تهران ، فعال هستند و امروزه برای صنعتی شدن و فعال شدن ، نیاز به بستری مناسب از  فضا و امکانات برای فعالیت صنعتی نیاز است که یکی از وظایف ملزم تعاونی ، پیگیری احداث شهرک صنعتی چاپ برای دست اندرکاران و علاقه مندان به حوزه چاپ و بسته بندی می باشد که در حال حاضر اغلب با فضاهایی در ابعاد نامناسب و لوکیشن ها و مناطقی که خدمات رسانی از برق صنعتی تا سایر خدمات صنعتی گرفته ، محروم می باشند .

رئیس هیات مدیره چاپخانه داران تهران با اشاره به موقعیت فعلی شهرک تاکید نمود : چند منطقه برای شهرک چاپ در شهر تهران در نظر گرفته شده است که مذاکرات اولیه 400 هکتار زمین که قابل تکثیر و گسترش به 1600 می باشد که متولی آن در قالب یک تفاهم نامه بین دفتر امور چاپ ، شرکت شهرک های وزارت صنایع و شرکت تعاونی چاپخانه داران می باشد که اداره ارشاد نیز به عنوان ناظر و علاقمنددر این زمینه، همت خوبی در به سرانجام رساندن این شهرک و اخذ مجوز ها و مذاکره با وزارت صمت برای پیگیری این امر مهم داشتند که امید است در سال 1402 به اطلاع عموم برسانیم.

ایشان در ادامه خاطر نشان داشتند: صنعت چاپ ، صنعتی است که بیش از یکصد سال فعالیت دارد اما صنایع بسته بندی به مراتب قدمت کمتر اما گستره  فعالیت بیشتری دارند که این نیاز به روز شدن دستگاه ها و ماشین آلات در حوزه بسته بندی و چاپ می باشد که نزدیک به 60 درصد در حوزه ماشین آلات وابستگی داریم که خریداری و تامین ارز و تجمع اطلاعات تامین کنندگان این ماشین آلات خود به نوعی نیاز به درگاهی می باشد تا انتخاب مناسبی داشته باشیم .

مدیر عامل اتحادیه چاپ و بسته بندی تهران جناب دکتر احمد رضا اعتماد مظاهری در ادامه این کنفرانس اظهار داشت : در سال گذشته با توجه به افزایش نرخ ارز و نرخ تورم در بخش مرکب افست قیمت بالا رفت و بعضی از تولیدات چاپی با مرکبات تولید داخل توزیع می شود که این کار قابل انجام نیست ، اما با توجه به اخذ نمایندگی مرکب ، امسال تاثیر آن را در بازار شاهد هستیم که قیمت مرکب افست خارجی کاهش پیدا نموده است . در حال حاضر ظرفیت این مرکب خارجی ، یک کانتینر است و بیشترین میزان این کانتینر،مرکب افست می باشد .

در پایان این نشست خبری آقای دکتر حمید رضا طاهری آشتیانی رئیس هیات مدیره چاپخانه داران تهران بیان داشت :صادرات در حوزه بسته بندی فوق العاده مناسب است و به تبع آن در حوزه پولیمری که به منطقه اوراسیا و  سی آی اس(C.I.S) که جمعتی حدود 400 میلیون را در خود جای داده است صورت می گیرد که  این صادرات نیز به خودی خود در چارچوب تعاملات سیاسی کشور می باشد صورت می پذیرد .  

پست مرتبط

نظر خود را بگذارید