• ArabicEnglishGermanPersian
  • | ورود اعضا
  • | ثبت نام رایگان

نمایشگاه بین­المللی چاپ آینده ایران

نمایشگاه بین­المللی صنعت چاپ آینده ایران از روز 20 تا 23 دی ماه 1401 در مرکز همایش‌های ایران مال برگزار شد تا شاید صنعت چاپ را به سمت پیشرفت رهنمون گردد.  

افتتاحیه این مراسم با حضور برخی از چاپخانه­داران و مدیران صنعت چاپ برگزار شد و در این مراسم شخصیتهای سیاسی از جمله سیداحسان قاضی زاده هاشمی، نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس و ابراهیمی، نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند. در ابتدای مراسم بابک عابدین، مسئول برگزاری نمایشگاه صنعت چاپ آینده ایران سخنرانی کرد و از همه حضار و مسئولین قدردانی کرد. عابدین پیشنهادهایی را برای بهبود وضعیت این صنعت در داخل و عرصه بین‌المللی ارائه داد و تاکید کرد که برای پیشرفت چاپ باید همه دست اندرکاران و مسئولان این حوزه تلاش مضاعفی از خود نشان دهند و تاکید کرد که با وجود مشکلات اقتصادی هم می­توان دستاوردهای زیادی در این صنعت کسب کرد. عابدین در سخنان خود به این مسئله هم اشاره کرد که با کمک همه فعالان صنعت چاپ باید آنرا به صنعت مطالبه­گر تبدیل کنند و از همه فعالان این حوزه هم خواست تا در این باره کمک کنند.

در ادامه این مراسم ابراهیمی، مدیرکل چاپ و نشر ایران هم سخنرانی کرد. ابراهیمی از همه کسانی که در برگزاری نمایشگاه صنعت چاپ تلاش کردند و از اصنافی که در این نمایشگاه شرکت کرده‌­اند تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه بتواند در افزایش بهره وری صنعت چاپ موثر باشد تا ایران در منطقه هم جایگاه بهتری پیدا کند. ابراهیمی تاکید کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در کنار صنعت چاپ است و همه تلاش خود را می­کند تا صادرات صنعت چاپ رونق بیشتری بگیرد. این مقام وزارت ارشاد گفت که همه واحدهای صنعت چاپ در کشور، مانند یک میدان غیرنفتی برای صادرات هستند که می­توانند با کمک یکدیگر صنعت پویایی را به ارمغان آورند.

در پایان مراسم، قاضی زاده هاشمی هم به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی سخنرانی کرد و از همه مسئولین برگزاری نمایشگاه و فعالان بخش خصوصی و از وزارتخانه­های صمنعت، معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکر کرد که چنین نمایشگاهی را تدارک دیده­اند. هاشمی تاکید کرد که در مجلس بحثهای مربوط به این دو وزارتخانه را مدیریت و راهبری کرده­اند تا با برنامه­ریزی­های دقیق مشکلاتی برای فعالان بخش خصوصی ایجاد نشود. او گفت که در داخل و منطقه فرصتهای زیادی وجود دارند که باید آنها را شناخت و روی آن متمرکز شد. به گفته او هر چه اصناف و اتحادیه­ها قویتر باشند، نمایشگاه­های بیشتری را برگزار کنند و تجارب را به یکدیگر انتقال دهد منافع بیشتری برای تولید کنندگان فراهم خواهد شد.

هاشمی درباره اقداماتی که مجلس در زمینه صنعت چاپ به ویژه در حوزه مطبوعات و کتاب دارد، گفت که در بودجه سالهای گذشته حمایتهای لازم از این صنایع انجام شده است اما این مسئله را هم بیان کرد که در مسیر اجرا از طرف مسئولان ذیربط کم‌کاری­هایی شده و مشکلاتی بر سر راه این صنعت بوده که باید پیگیری و رسیدگی شود و نظارتهای کاملی در این زمینه باید انجام شود.

پس از پایان مراسم افتتاحیه قاضی زاده هاشمی و دیگر مسئولان حاضر به دید و بازدید از غرفه­های نمایشگاه پرداختند و با فعالان برخی غرفه­ها به گفتگو پرداختند. مسئولان غرفه­ها هم مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد با قاضی زاده هاشمی در میان گذاشتند و درباره تولیدات جدید خودشان گزارشاتی را ارائه دادند تا مجلس و دولت در این زمینه کمکهای لازم را از اصناف داشته باشند تا بتوانند صادراتشان را افزایش دهند.

قاضی زاده هاشمی در حین دیدار از نمایشگاه گفتگوی کوتاهی با خبرنگاران رسانه­ها از جمله خبرنگار ماهنامه چاپ و بسته­بندی داشتند و به سوالاتی درباره نمایشگاه پاسخ دادند. هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره ارزیابی خودشان از برگزاری نمایشگاه بین­المللی گفت: من چند سال پیش بازدیدی از نمایشگاه صنعت چاپ داشتم و فکر کنم امسال انسجام برگزار کنندگان و واحدهای صنفی بیشتر شده است و بخش خصوصی هم وارد عمل شده و لازم است برگزاری نمایشگاه­های داخلی و خارجی تقویت شوند و در چنین شرایطی برگزاری این نمایشگاه جای تقدیر و تشکر دارد. هر چند نمی­توانیم بگوییم که نمایشگاه مطلوب است و باید بیشتر تلاش کنیم تا واحدهای دانش بنیان را با برنامه ریزی و حمایت از صندوق شکوفایی کمک کنیم. همچنین باید حوزه­های خلاق را که در طراحی و کیفیت جایگاه بالاتری دارند، حمایت کنیم تا در حوزه بسته بندی، لیبل و چاپ هم کیفیت را افزایش دهند تا سهم بیشتری در بازار منطقه داشته باشیم و اگر بتوانیم بازاریابی خوبی داشته باشیم می‌توانیم صادرات را افزایش دهیم. چاپ ما از صنایع وابسته به انواع کاغذها، کارتن برای بسته بندی و چاپ لیبل نسبت به چند سال قبل بهبود پیدا کرده و لازم است تلاشها در این عرصه بیشتر شود تا کیفیت خوبی در این صنعت داشته باشیم.

هاشمی درباره اینکه چه کارهایی باید انجام داد که نمایشگاههای آینده با کیفیت بهتری برگزار شود، گفتند: یکی از عمده­ترین تسهیل و رونق کسب و کارها است و در مسیر تولید کشورمان موانع زیادی وجود دارد و ما در این زمینه سرمایه گذاری کردیم و در بودجه سنواتی اعتباراتی را اختصاص دادیم و در ایجاد رونق در کسب و کارها حمایتهای زیادی در مجلس انجام شده است. امسال کارهایی که دارای ارزش افزوده است افزایش پیدا کرده است و با برگزاری چنین نمایشگاه­هایی توسط بخش خصوصی می­توان بازاریابی خوبی داشت و کسب و کارها را رونق داد.

قاضی زاده هاشمی در پاسخ به خبرنگار ماهانه صنایع چاپ و بسته بندی درباره راهکارهایی که مجلس شورای اسلامی درباره رفع پسابهای زیست محیطی ناشی از صنعت چاپ انجام داده است هم توضیح داد: پساب­های صنعت چاپ حوزه­ای است که می­توان با سرمایه گذاری و ارتقای شاخص­های تکنیکی و تصفیه­خانه­های مناسب این مشکل را حل کرد و همه واحدهای تولیدی غالبا این مسئله را رعایت می­کنند و سازمان محیط زیست هم این واحدها را به اجرای آن ملزم کرده است. جای نگرانی نیست که ما به خاطر محیط زیست صنعت چاپ را توسعه ندهیم، اینکه ما بخواهیم مشکلات زیست محیطی را رعایت کنیم کاملا اجرایی است و اهالی صنعت چاپ هم با سرمایه گذاری می­توانند از پساب­های صنعتی پیشگیری کنند و برخی واحدها این کار را انجام داده­اند. امروزه در تولید کاغذ بسیاری از ضایعات کاغذی که در منطقه وجود دارد در واحدهای آخال جدب می‌شود و دوباره کاغذ تولید می­کنند که ارزش افزوده زیادی هم دارند.

 

 

 

گفتگو با غلامرضا شجاع

غلامرضا شجاع، مدیرعامل شرکت لیتوگرافان ایران و رئیس تشریفات اولین نمایشگاه بین­المللی آینده چاپ ایران در حاشیه نمایشگاه بین­المللی صنعت چاپ آینده ایران به سوالاتی در این زمینه پاسخ دادند.   

شجاع در گفتگو با ماهنامه صنایع چاپ و بسته بندی در ابتدای سخنان خود هدف از برگزاری نمایشگاه بین­المللی آینده چاپ ایران را ارائه توانمندی­های صنعت چاپ و پیش­بینی آینده چاپ اعلام کرد و گفت: صنعت چاپ در دنیا با سرعت زیاد در حال پیشرفت است و در حوزه بسته بندی نسبت به کشورهای اروپایی خیلی عقب هستیم. الان در آمریکا و اروپا بسته بندی­ها هوشمند هستند و این بسته بندی هم به همت صنعت چاپ است که    توانمندی­های خود را نشان داده است.

صنعت چاپ به عنوان رابط بین مشتری و کالا در تمام محصولاتی که وجود دارد نقش شناساننده، پیش برنده و تکمیل کننده را ایفا می­کند و اولین چیزی که توجه مشتری را جلب می­کند چاپ و بسته بندی کالا است و پس از آن به کیفیت توجه می‌شود و این نقش مهمی است که چاپ در تمام صنایع دارد. در صنعت فضا، خودروسازی، بهداشت و لوازم پزشکی و غذایی، صنعت چاپ نقش مهمی دارد و هیچ بخشی نیست که الان از صنعت چاپ بی‌نیاز باشد.

شجاع در ادامه با بیان اینکه نمایشگاههای بین­المللی در شناساندن کالاها به مشتریان دو هدف عمده را دنبال    می­کنند، گفت: یکی اینکه توانمندی­های صنعت چاپ را به خارج مرزها ارائه می­دهد و با وجود تحریم­ها این مسئله سخت شده است. ایران در دادن ویزا به سایر کشورها، یکی از سرسخت­ترین کشورها در دنیا است اما با این حال امسال 20 مهمان خارجی در نمایشگاه شرکت کرده­اند و تدارکات و خدمات لازم را در این زمینه برای آنها فراهم کرده­ایم.

نکته دوم، ارائه توانمندی­های داخل کشور است و در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین­المللی چند نفر از روسای اتحادیه­های چاپ سایر استان­ها حضور دارند و توانایی­های چاپ تهران را مشاهده می­کنند و می­توانند از این بهره­وری­ها در صنایع چاپ خود استفاده کنند. برخی استانهای مرزی کشورمان تعدادی از کالاهای خودشان را از ترکیه تحویل می­گیرند، درحالی که این کالاها به راحتی در داخل قابل چاپ و تولید است. وظیفه نمایشگاه ارتباط دادن بین ارائه دهنده محصول چاپ و مصرف کننده و همچنین نمایش محصولات در بین خود اهالی صنعت چاپ است. به طور مثال یک تولید کننده در استان دیگر که نمی­داند خیلی از محصولات که در گذشته از خارج وارد می­شد الان در خود تهران تولید و چاپ می­شود، می­تواند در نمایشگاه از این مسئله مطلع شود.

شجاع در ادامه با بیان اینکه 70 شرکت در نمایشگاه چاپ ایران شرکت کرده‌اند، گفت: این شرکتها در حوزه‌ ارائه ماشن­ آلات چاپ، تشکل­های صنفی و انجمن­هایی مانند سندیکای بزرگ کاغذ و مقوا، انجمن وارد کنندگان کاغذ و مقوا، اتحادیه و شرکت­های لیتوگرافان، چاپخانه داردان و تشکل­های دیگری که در نمایشگاه می­توانند با اعضایشان ارتباط داشته باشند. افرادی هم که از شهرهای دیگر به تهران آمده­اند می­توانند اطلاعات مورد نیازهای خودشان را از تشکل­ها دریافت کنند.

در حوزه سلولزی تولید کاغذ، توئلید ماشین و قالب زنی­ها، در بخش ارائه دهندگان بسته بندی­های متنوع  چندین شرکت معتبر که در تولید محصولات غذایی رتبه بالایی دارند در این نمایشگاه حضور دارند. 

حمایتی از دولت انجام نمی­شود 

شجاع در ادامه با بیان اینکه دولت از اینگونه نمایشگاهها حمایت لازم را نمی‌کند، تاکید کرد: متاسفانه در ارتباط با حمایتهای مادی هیچگونه حمایتی نمی­شود ولی از جهت حمایت معنوی به هر حال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی صنعت چاپ است و حمایت لازم را درباره صدور مجوزها انجام داده است. وزارت صنعت، معدن و تجارت هم تعدادی از کارشناسان خود را به نمایشگاه فرستاده است تا از نزدیک بازدید داشته باشند. اما دولت به عنوان حامی در برگزاری این گونه نمایشگاه­ها برخلاف سایر کشورها عمل می­کند.

در کشورهای دیگر معمولا به خود نمایشگاه کمکهای مالی نمی­کنند ولی شهرداری­ها یکی از وظایفشان این است که از برگزاری نمایشگاه استقبال و برای آن هزینه می­کنند و تمام فضاهای شهر را برای تبلیغ و نمایش اختصاص می­دهد و حمایتهای خیلی خوبی از برگزاری نمایشگاه­ها انجام می­شود.

نمایشگاه باید جدای از مادیات باشد

مدیرعامل شرکت لیتوگرافان ایران با بیان این که باید در صنعت نمایشگاهی یاد بگیریم که چشم داشت مادی نداشته باشیم گفت: چون نمایشگاه توسط بخش خصوصی برگزار می­شود و همیشه هم به منافع مالی هم توجه دارند. این نمایشگاه که اولین دوره آن است بخش خصوص هزینه­های زیادی را متقبل شده است و امیدواریم که در سال آینده اگر قرار باشد که برگزار شود با فضای بیشتر و شرکت کنندگان بیشتری برگزار شود. فضای نمایشگاهی ایران مال از استانداردهای لازم برخوردار است و می­تواند از نمایشگاه­های منطقه برتر باشد و با استانداردهای جهانی ساخته شده است.

مشکلات زیست محیطی فرهنگ سازی می­خواهد

شجاع در پایان فرهنگ سازی را مهمترین راهکار برای حل مشکلات زیست محیطی ناشی از صنعت چاپ عنوان کرد و گفت: در تمام دنیا محیط زیست با فرهنگ سازی شکل می­گیرد و حتی کشورهای پیشرفته اروپا هم که ادعای فرهنگ و پیشرفت دارند، ولی موفق نشدند این مشکلات را به طور کامل حل کنند و در نهایت قانونی در این باره وضع کردند. الان فرانسه قانونی وضع کرده که مصرف هر نوع مواد پلاستیکی قابل بازیافت ممنوع است و جرایم سنگینی را برای آن درنظر گرفته است. حکومت باید به این باور برسد که این مواد پلاستیکی که استفاده می­شود مضر و سرطان زا هستند، وقتی جلوی این اقدامات گرفته نمی­شود نمایشگاه هم فقط می­تواند در حد تبلیغات اینگونه مسائل را مطرح کند و به طور قانونی نمی­تواند به این مسئله رسیدگی کند.  

 

 

گفتگو با محسن شمس

محسن شمس مدیر دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با ماهنامه صنایع چاپ و بسته بندی، درباره برگزاری نمایشگاه بین­المللی صنعت چاپ گفتند این نمایشگاه اولین دوره آن است و خوش­بین هستیم که این روندی که شروع شده است در دوره­های آینده و با یک روند رو به رشد ادامه داشته باشد. هر چه این نمایشگاه­های تخصصی حوزه چاپ بیشتر باشد باعث ایجاد انگیزه و رونق این حوزه می­شود و واحدهای چاپ می­توانند ظرفیت­های خود را ارائه دهند و وزارت ارشاد هم از برگزاری این گونه نمایشگاه­ها حمایت کامل می­کند و همیشه در کنار اهالی چاپ بوده و دفتر چاپ و نشر وزارتخانه به عنوان حامی معنوی همه برگزار کنندگان نمایشگاه چاپ و نشر است.

شمس حضور مشارکت کنندگان بیشتر در  نمایشگاه­ را یکی از راههای بهبود کیفیت و ارتقای آن اعلام کرد و گفت: این مکان­ها ظرفیت­های بالایی دارند و با بهبود شرایط اقتصادی و بازار کار، این مراکز رونق بیشتری خواهند داشت. ما از هیچ اقدامی در این زمینه کوتاهی نمی­کنیم و واحدهای چاپ و نشر شاهد هستند که وزارت ارشاد اسلامی تمام تلاش خود را انجام می­دهد و برخی محدودیت­ها وجود دارد ولی من از همین­جا به برگزار کنندگان نمایشگاه­ها قول می­دهم که دفتر چاپ و نشر وزارت ارشاد اسلامی از آنها حمایت خواهد کرد و هر آنچه در توان داشته باشد برای برگزاری هر چه بهتر این نمایشگاه­ها انجام خواهد داد.

پست مرتبط

نظر خود را بگذارید